Svi znamo da su lasagne Garfieldov najdraže jelo, no također su i perjanica talijanske kuhinje. Red domaće tjestenine, malo bolognese umaka pa Béchamela i sira. I tako par puta ponovimo te završimo s obilatom količinom Béchamela i sira pa sve zapečemo. List bosiljka i eksplozija kaloričnih okusa u našim ustima može početi.
Ono što je bitno postići kod lasagne je da ne budu masne, suhe i da okusom budu taman – niti prejako začinjene, niti preslabo. A moje su baš takve. 🙂
Inače ovo je jedno od mojih najdražih jela pa niti ne čudi da ih dosta često radim. No priznajem, obično ne radim svoje tijesto jer postupak pripreme traje poprilično i bez izrade vlastite tjestenine. Ipak, kada imam dovoljno vremena onda ih radim “from skreč”, kak bi Englezi i Ameri rekli.
A kada ti usred tjedna upadne neradni dan (kao što je bio slučaj ovog četvrtka), onda možeš birati između izleta i robovanja u kuhinji. Klasika, odabrao sam ovo drugo hahha. I tako sam se napokon uspio dobro naspavati, doručkovati, popiti kavu i oko 11 sati započeti avanturu. Bolognese umak treba znati napraviti, a ključno je vrijeme pa sam ga lijepo kuhao gotovo 2 sata na laganoj vatri. Dok se on krčkao, ja sam se pozabavio tjesteninom.
No ne bih ja bio ja da nešto ne zeznem pa eto. Nakon što sam zamijesio tijesto, shvatio sam da je mašinica za valjanje u Zagorju. Nije mi preostalo ništa drugo nego uzeti valjak i krenuti u bitku. Srećom, čini se da sam ga solidno zamijesio pa je bilo elastično i mekano taman da se ne lijepi i da se lagano valja.
Inače, lasagne se rade još od antičkih doba. Grci su imali neku svoju prvu verziju ovog jela, a Rimljani su to preuzeli te su se s godinama stacionirale duž Apeninskog poluotoka. Kako to obično biva, od regije do regije se i ovo jelo razlikuje pa su na jugu tijesto radili od semoline i vode, a na sjeveru od glatkog brašna i vode.
Razlika je naravno i u punjenju jer napuljska verzija je malo ekstremna pa sadrži i umak od mljevenog mesa i mesne okruglice i kobasice i jaja. Sjever je ipak umjereniji i Lasagne al forno su u principu one koje svi radimo. Usputno, prvi recept za ovo jelo zapisan je u 14. stoljeću u kuharici Liber de Coquina.
Sada smo naučili sve o lasagnama i vrijeme je da se pretvorimo u Garfielda. Slijedi recept.
RECEPT
Tjestenina
Sastojci:
- 400 g glatkog brašna
- 4 veća jaja
- čajna žličica soli
Postupak:
- Brašno prosijte na radnu površinu te u sredini napravite rupu. Dodajte sol i u rupu ulijte lagano razmućena jaja te umijesite tijesto tako da brašno s rubova povlačite vilicom u sredinu. Pazite da ne napravite rupu jer će se jaje razliti po cijeloj površini pa to bude nezgodno.
- Kada pokupite brašno krenite mijesiti tijesto tako da rukom pridržavate jedan kraj tijesta, a dlanom gurate drugi kraj od sebe.Postupak traje 10-15 minuta i iznimno je težak, stoga se pripremite na dobar trening. Na kraju smjesa mora biti u potpunosti glatka.
- Tijesto zamotajte u plastičnu foliju i ostavite pola sata da odmori
- Nakon što se tijesto odmorilo vrijeme je za valjanje.
- VALJANJE TIJESTA
RUČNO VALJANJE:
- Podijelite tijesto na 3-4 komada. Na stol stavite plahtu te ju lagano pobrašnite, a potom i tijesto koje najprije spljoštite dlanom u kvadratni oblik te krenite valjati u svim smjerovima kako biste dobili plahtu. Kada ste ga izvaljali u pravokutnik debljine oko 2 mm, nožem izrežite pravokutnike te ih poslažite na površinu tako da se ne dotiču. Pokrijte tjesteninu plahtom i ostavite da se osušei barem 1 sat. Ponovite postupak s ostatkom tijesta.
VALJANJE NA MAŠINICU
- Tijesto podijelite na 5-6 komada. Rukama ga spljoštite kako biste načinili pravokutnike, otprilike iste širine kao što je stroj. Provucite jedan komad tijesta kroz stroj za tjesteninu, postavivši valjak na najširi razmak. Tri puta presavijte tijesto i ponovno ga izvaljajte na toj debljini, a zatim ponovite postupak 3-4 puta bez presavijanja, pritom smanjujući razmak između valjaka. Pustite tijesto da se malo odmori, a zatim ga razrežite na pravokutnike, lagano pobrašnite, pokrijte i pustite da se tako posuši 1 sat.
Bolognese umak
Sastojci:
- 500 g mljevenog mesa (omjer 350 g junetine od vrata, 150 g svinjetine od lopatice)
- maslinovo ulje
- 1 veći mladi luk ili 1/2 luka
- 1 tikvica
- 1 mrkva
- 1 češnjak
- 1 dl crnog vina
- konzerva pelata
- 250 ml vode ili temeljca
- sol i papar
- sušeni timijan i ružmarin
Postupak:
- Luk nasjeckajte na sitno pa prodinstajte na malo maslinovog ulja dok ne postane staklast, a potom dodajte naribanu mrkvu i tikvicu te dinstajte dok voda ne ishlapi. Pred kraj ubacite i sitno sjeckani češnjak.
- Dodajte meso i dinstajte na srednje jakoj vatri 15-ak minuta. U početku meso nastojte što više razmrviti, a nakon 5 minuta dodajte žličicu soli, malo papra te timijan i ružmarin
- Ulijte vino i ostavite da prokuha 10-ak minuta, a potom i pelate koje ste usitnili nožem te vodu. Pojačajte vatru da počne ključati, a potom smanjite na laganu i kuhajte 1-1.5 sat. Po potrebi začinite.
Béchamel umak
Sastojci:
- 1 l vrućeg mlijeka
- 1 puna velika žlica brašna (cca 30 g)
- velika kocka maslaca
- 1 čajna žličica soli
- papar
- 1 čajna žličica muškatnog oraščića
Postupak:
- Zagrijte mlijeko zajedno sa začinima.
- U loncu otopite maslac te dodajte brašno i energično miješajte dok se malo ne zazlati.
- Polako ulijevajte vruće mlijeko uz neprekidno miješanje kako se ne bi stvorile grudice te kuhajte na srednje jakoj vatri dok se umak ne zgusne. Po potrebi još malo začinite.
Slaganje i pečenje
- Dno protvana premažite laganim slojem Béchamel umaka, a zatim slažite redoslijedom: tijesto, bolognese umak, Béchamel umak, sir. Postupak ponovite nekoliko puta (ovisno o veličini protvana), a završite s velikom količinom Béchamela i sira.
- Pecite u unaprijed zagrijanoj pećnici na 180 °C otpilike sat vremena, a znat ćete da su lasagne pečene kada dobiju zlatno smeđu boju na vrhu.